Yağ Yakmanın Kolay Yolları

Günlük işlerinizi yaparken hareketli olun ve gideceğiniz yerlere mümkün olduğu kadar yürüyerek gidin.

Örneğin kuru temizlemeciye giderken canlı ve hızlı bir tempoyla 30 dakika yürüdüğünüz zaman yaklaşık 120 kalori yakabilirsiniz.Bu, araba kullanmakla yakacağınız kalori miktarının tam iki katına eşittir.

2- Çok yağ yaktıran kaslarınızı çalıştırın:
Ne kadar çok kasınız çalışırsa, yaktığınız kalori miktarı o kadar çoktur, sadece otursanız bile. Eğer amacınız yağlarınızdan kurtulmaksa, en çok yağ yakmanızı sağlayacak kaslarınızı çalıştırmanız gerekiyor ki; bunlar baldır, kalça ve göğüs kaslarmızdır.

3- Sık sık hareket edin:
Yapılan araştırmalar kendiliğinden gerçekleşen fiziksel aktivitelerin de kalori harcamanızı sağladığını gösteriyor. Örneğin ayak uçlarını yere vurmak ve elleri hareket ettirmek günde ekstradan 800 kalori yakmanızı sağlıyor.

4- Gücünüzü arıtırın:
Spor çalışmalarınızda daha fazla kalori yakmak için ya yaptığınız egzersizin şiddetini ya da hızınızı arttırın. Örneğin koşu bandında çalışıyorsanız, yokuş çıkmak 50 kalori daha fazla yakmanızı sağlayacaktır.

5- Daha çok yiyin:
Kalorilere, onları yıkmak için ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Eğer uzun süre yemek yemezseniz, vücudunuz açlık alarmı verir ve metabolizmanız daha az kalori harcamak için yavaşlar. Bu yüzden öğün aralarında bir şeyler atıştırmaktan çekinmeyin. Yalnız bu yediklerinizin, salatalık, yoğurt gibi kalorisi düşük besinler olmasına dikkat edin.

6- Duş öncesi egzersiz yapın:
Tuvaletin önünde durup, bir ayağınızı klozet kapağının üzerine koyun ve elinizle lavabodan destek alın. 15 kez oturup, kalkma egzersizi yapın. Daha sonra bacak değiştirip, hareketi tekrarlayın. Tek bacakla yapılan çömelme hareketi, iki bacakla yapılana göre daha çok kas yapar ve bu şekilde gün içinde daha çok kalori yakmış olursunuz.

7- Merdivenleri ikişer ikişer çıkın:
Asansör yerine merdiven kullanmanın kalori yakmaktaki yararı bilinen bir gerçek. Ancak basamakları birer birer yerine ikişer ikişer çıkarsanız, yüzde 55 daha fazla yağ yakmanız mümkün.

8- Farklı egzersizler deneyin:
Güçlendirici egzersizler ve kardiyo vasküler egzersizi birleştirdiğinizde, normalden iki kat daha fazla kalori yakabilirsiniz. 5 dakika kardiyo vasküler egzersizle başlayıp, güç gerektiren egzersize geçebilirler, daha sonra birkaç dakika için tekrar kardiyo vasküler egzersiz yapabilirsiniz. Bu şekilde değişiklikler yaparak devam edebilir, 5 dakika kardiyo egzersizle çalışmanızı tamamlayabilirsiniz.

9- Ev işinden kaçınmayın:
Ne kadar sıkıcı olsa da en azından yakacağınız kalorileri düşünüp, temizlik yapabilirsiniz. Toz almak, yerleri silmek, süpürmek, yatakları toplamakla geçireceğiniz bir saat 200 kalori yakmanızı sağlayabilir.

10- Duruşunuzu düzeltin:
Oturabileceğiniz yerlerde asla yatmayın, ayakta durabileceğiniz yerlerde oturmayın ve dik durmaktan vazgeçmeyin. Çünkü bütün bunlar kaslarınızı çalıştıran aktivitelerdir ve kalori yakmanızı sağlar.

* En çok yağ yaktıran 6 egzersizi deneyin:
Eğer bütün bu tavsiyelerin hangisini yapacağınız konusunda kararsızsanız, en çok yağ yakmanızı sağlayacak 6 egzersizden birini seçebilirsiniz.
1. Kardiyo kikboks (saatte yaklaşık 700 kalori)
2. Koşma (saatte yaklaşık 650 kalori)
3. Sevişme (saatte yaklaşık 500 kalori)
4. İp atlama (saatte yaklaşık 590 kalori)
5. Karate (saatte yaklaşık 590 kalori)
6. Kayak (saatte yaklaşık 470 kalori).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir