Uzun Yaşam ve Mutlu Olmanın Yolları

Binlerce kadının katıldığı ankette , kadınları en çok neyin mutlu ettiği ve nelerle mutlu oldukları sorulmuş . İstediği takdirde insanların gevşeyerek, dokunarak hatta bir küçük çocuğun gülüşünde, bir bebeğin yumuk ellerinde ve stres halinde bile mutluluğu bulması mümkün mü ?

ÇOCUKLAR

Anketlere göre en büyük mutluluklardan biri çocukla zaman geçirmek! Düşünsenize onların gözünden dünyayı görüyorsunuz. O yüzden, bol bol çocuklarla oynayın, onlarla ilgilenin.

KIRMIZI BİBER

Acı kırmızı biber, önce insanda cehennem duygusu uyandırır. Ancak hemen arkasından ödülü geliyor, biliyor muydunuz? Biberde bulunan, ‘capsacıh’ adlı madde, damakta endorfin salgılayarak acıları dindiriyor, insanı mutlu kılıyormuş…

ÇİÇEKLER
Doğaya saygı gösteren mutlu olmayı da bilir. Araştırmalara göre çiçek, insanın mutluluk düzeyini yüzde yüz artırıyor.

MOR RENK
Mor renk, araştırmacılara göre insan ruhunu dengeye kavuşturuyor. Kırmızı insanı aktif yaparken, mavi dinlendiriyor, kırmızı ve mavinin karışımı olan mor ise dengeyi sağlıyor.

ÇİKOLATA
Flört etmek gibi bir şey! Bir miktar çikolata yenildiğinde, mutluluk hormonu serotonin anında beyin dolaşımına çıkıyor. İçindeki, Trlptofan’ insanı bulutlara çıkarıyor.

MUZ
Kendinizi güçsüz ve sinirli mi hissediyorsunuz? Hemen bir muz yiyin. Magnezyum ve kalsiyum içeren bu meyve strese karşı birebir. O da mutluluk hormonu serotonin! kışkırtıyor.

GÜLMEK
Baııa mutluluğun resmini çizebilir misin?

“Mutluluk, sorunsuz bir yaşam değil, onlarla başa olabilme becerisidir.”

Büyük lafları sevmiyorum. Hele de çokça söylediği halde, önce kendisi uygulamayanların ağzından çıkıyorsa!

Bu büyük sözlerden, ‘mutluluk üzerine’ de çok söylenenler var mesela…

Ama gel de bize bir sor! Bu kadar yara almaya açıkken, insan şu hayatta nasıl tam anlamıyla, ‘mutlu’ olabilir ki? Aslında ipuçlarını bilirse olabilirmiş.

Bilim adamlarına göre mutluluk öğrenilebilirmiş. Alın yazısı ile ilgili olmadığım söylüyorlar. Mutlu olmak için herkes çeşitli yollar bulabilirmiş.

Bir başka deyişle lotodan milyarlar çıkmasına veya genlere ihtiyaç yok.
SPOR
Spor yaparken de, sonrasında da mutluluk hormonu salgılanıyor. Açık havada tenis oynamak, koşu yapmak, sıkı bir yürüyüş, mutluluk hormonu serotonin salgılanmasını sağlıyor Bulduğunuz her fırsatta spor yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir