Sigara Kilo Verdirir mi?

Yağmurdan kaçarken doluya tutulabilrsiniz. Bu, asla ve asla sigarayı bırakmayın, sigara içmeyin demek değil. Sigara kesinlikle zararlıdır ve bırakılmalıdır. Bırakırken sıkıntı yaşamamak için sigarayı bırakmaya kesin karar verip gerekli hazırlığı yapmalısınız.

Biz sigarayı bırakmaya karar verenleri başvurduklarında önce motive etmeye çalışıyoruz. Sonra akupunktur, bitkisel ilaçlar, rahatlatıcı çaylar, hatta çeşitli hekimlerin yaptığı hipnoz veya bağımlılık tedavisi gibi destekler almasını öneriyoruz.
Sigarayı nasıl bırakırsınız?
1)KARAR VERİN: Sigarayı bırakma konusunda iradeniz dışında bu kadar etkili yardımcı yoktur. Sigarayı bırakma kararı için sessiz, sakin bir ortama çekilin ve gözlerinizi kapatıp düşünün. Akciğerlerinizin katran gibi siyah bir madde ile dolduğunu ya da kalp krizi geçirdiğinizi, cinsel performansınız düştüğünü, partnerinize mahçup olduğunuzu veya 2 kat merdiveni çıkamadığınızı düşünün. SİGARAYI TERK ETME kararını alın.
2)KENDİNİZİ ARINDIRIN: Hazır sigarayı bırakmışken bol bitki çayı ve sağlığa yararlı destekler tüketin. Sigarayı bıraktıktan sonra akciğerlerdeki hasarın temizlenmesi uzun süre alır. Sigarayı bırakanlara en faydalı önerilerden biri bol yeşil çay içmektir. Yeşil çay da içindeki yararlı antioksidanlarla bedene o kadar yarar sağlar. Günde 4-5 fincan iyi, kaliteli yeşil çay içmeyi bu dönemde alışkanlık haline getirin.
3)NANE TÜKETİN: Bu dönemde bol bol nane tüketin. Nane sinir sistemine iyi gelir, ferahlık ve serinlik verir. Aynı zamanda nanedeki bazı bileşenler ve mentol, nefes açıcı ve solunumu rahatlatıcı özellik gösterir. Nane çarpıntıya yardımcıdır. Kafur, okaliptus, mentol gibi nefes açıcı maddeler solunum sisteminin daha iyi hava alışverişi yapmasına yardımcı olur. Nane, sigara içtiğiniz dönemde oluşan kötü ağız kokusu ve ağız hijyenine karşı temiz, ferah bir ağız sağlar. Sigarayı bıraktığınız dönemde ister kuru ister taze bolca nane tüketin. Salataya, cacığa, çorbaya, yemeklere bolca nane katın.
4)KARANFİL: Sigaradan sonra ağızda oluşan kötü tat ve kokulara veya ağızdaki olumsuz hisse karşı yararlı olur, ağızda mikroorganizma oluşumunu azaltır.
5)BAHARATLAR: Zerdeçal olmak üzere kekik, nane, biberiye ve zencefil hem solunum sistemini destekler hem de toksin atmaya yardımcı olur.
6)NEFES KONTROLÜ: Her sigara içmek istediğinizde gözlerinizi kapatın, akciğer, bronş, nefes borusu ve solunum sisteminizi hissedin. Kontrollü olarak burundan nefes alıp daha uzun bir sürede ağızdan nefes verin. Sigara içme isteği hafifleyene kadar nefes egzersizine devam edin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir