Bahar Yorgunluğu’nu Başka Hastalıklarla Karıştırmayın

Bahar her ne kadar çiçeklerle, ışıl ışıl bir güneşle ve temiz havayla gelişini belli etse de, bazen insanlar üzerindeki etkisi farklı olabiliyor. “Bahar yorgunluğu” çoğumuzun şikayetçi olduğu ve etkisini vücudunda ve psikolojisinde hissettiği bir durumdur. Kadınlar bahar yorgunluğundan erkeklere göre daha çok etkilenmektedir. Peki, hissettiğiniz halsizliğin bahar yorgunluğu olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Günde ortalama 7-8 saat uyuduğunuz, beslenmenize dikkat ettiğiniz ve kronik bir hastalığınız olmadığı halde kendinizi yorgun hissediyorsanız ve bu yorgunluk hissi kendini bahar aylarında gösteriyorsa bahar yorgunluğu yaşıyor olabilirsiniz. Yoğun ve stresli bir yaşam tarzının da kronik yorgunluğa sebep olabileceğini unutmamalısınız. Öte yandan hissettiğiniz yorgunluğun baharla hiçbir ilgisi olmayabilir. Yorgunluğunuza sebep olan durum gizli bir hastalığın habercisi olabilir. Bu sebepleri ortadan kaldırarak baharın ve yaşamınızın tadını çıkarabilirsiniz.

bahar-yorgunlugu

Kansızlığın sebep olduğu yorgunluk bahar yorgunluğu ile sıklıkla karıştırılmaktadır. Adet dönemleriniz uzun sürüyorsa, miyomunuz veya kistiniz varsa, yakın dönemde doğum yaptıysanız yorgunluğunuzun sebebi kansızlık olabilir. Bu durumda, bir kan testi yaptırmanız ve tedavinizi aksatmamanız kısa sürede yorgunluktan kurtulmanızı sağlayacaktır. Bahar yorgunluğu ile en sık karıştırılan bir diğer hastalık da az çalışan tiroid bezleridir. Gün içerisinde enerjiniz düşükse kendinizi sebepsiz yere depresyonda hissediyorsanız bunlara neden olan şey bahar yorgunluğu değil yavaş çalışan tiroit bezleri olabilir. Tiroit bezi vücudun enerji metabolizmasını kontrol eder. Tiroit hormonlarınızı onararak yorgunluktan ve olası hastalıklardan kurtulabilirsiniz.
Bünyenizde gizli besin intoleranslarına sebep olan yiyecekler enerjinizi düşürür ve uykunuzun gelmesine yol açar. Doktorunuza danışarak farkında olmadan yediğiniz ve sizi yorgun düşüren yiyecekleri tespit edebilirsiniz. Bu yiyecekleri öğünlerinizden çıkararak yeniden zinde hissedebilirsiniz. Bütün gece uyuduğunuz halde gün içinde uyukluyor ve yorgun hissediyorsanız tehlikeli bir durumla karşı karşıya olabilirsiniz. Uyku apnesi olarak bilinen bu durumda, siz uykuda iken bir çok kere nefes almanız kısa süreli durmaktadır. Nefes almayı her kestiğinizde aslında uyku döngünüzü bozacak kadar uyanırsınız, ama bunun farkında olmazsınız. Böylece geceleri saatlerce uyusanız da bütün gün yorgun hissedersiniz. Uyku laboratuvarında uyku apnenizin olup olmadığını test ettirebilirsiniz.

Güzellik ve Bakım Sırları

Güzellik için uyku
Uykumuzu yeterince almadığımızda iyi görünmeyiz.Çoğumuz en az sekiz saatlik delikli bir uykuyu gereksinim duyarız.Yatakta bir taraftan öbür tarafa dönmek veya gece birkaç kez uyanmak sadece görünümünüz için değil tüm zihinsel fonksiyonlarınız için de zararlıdır.Maalesef ki uykuya dalmak ve uykuda kalmak her zaman o kadar kolay değildir.Fakat şansın sizden yana dönmesini sağlamak için çeşitli yollar var.
Okumaya devam et Güzellik ve Bakım Sırları

Doğal Bronzlaşma Kürü

Bayanlar kimyasal ürünler gün geçmiyor ki yan etkileri çıkmasın.Gelin elimizin altında olan doğal ürünler ile risk oranını azaltmak bizlerin elinde.güzel bir ten rengine sahip olmak hepimizin arzusu…Doğal bronzlaşmanın keyfini sürün.Bronzlaşma kürünün malzemeleri….
Okumaya devam et Doğal Bronzlaşma Kürü

Dökülmüş Seyret Kirpiklere Doğal Çözüm

Çoğu bayan göz makyajını iyice temizlemeden yatar sabahta tekrar rimel sürer zaman içinde dökülmüş,seyrek ve yıpranmış kirpikler oluşur. Gelin günde 1-2 dakikamızı ayırarak sağlıklı gür ve uzun kirpiklere sahip olalım…
Okumaya devam et Dökülmüş Seyret Kirpiklere Doğal Çözüm

Karpuzun Vücuda Faydaları Nelerdir?

Yazın gelmesiyle büyük marketlerde manavlarda rafları süsleyen karpuzun faydalarını biliyor musunuz. Karpuzun kanser çeşitlerine karşı olan tedavi edici ve koruyucu etkisinin yanı sıra kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine de yardımcı olduğunu hatta kilo vermede büyük faydasını….
Okumaya devam et Karpuzun Vücuda Faydaları Nelerdir?

2011 Karpuz Diyeti

Kıştan çıktık artık yaza hazır mısınız?Kıştan kalan fazlalıkları almaya nedersiniz.Sizlere kolay ve lezzetli diyet sunuyoruz.Karpuz sevenlerin hiç zorlanmadan yapabileceği bu diyet gerçekten düzenli egzersiz ve spor ile haftada 5 kilo verebilirsiniz….
Okumaya devam et 2011 Karpuz Diyeti