Parfüm Üzerinde Yazan EDP , EDT , EDC Ne Anlama Gelir

Parfümler kendi içerisin yoğunluk olarak üçe ayrılır. Eau De Parfume (EDP) , Eau De Toilette (EDT) , Eau De Cologne (EDC) isimleriyle adlandırılır. Peki bunlar esans ve yoğunluk oranı olarak nasıldır.

Eau De Parfume (EDP), yoğunluk olarak en fazla koku veren parfümlerdir. Esans oranları, %10 ile %20 arasındadır. Kalıcı ve ağır kokulu parfümler genel olarak bu grup içerisindedir. Yaz aylarında çok fazla tercih edilmeselerde kış aylarında vazgeçilmez parfüm grubudur.

Eau De Toilette (EDT), yoğunluk oranı orta derecededir. Esans oranı %4 ile %10 arasındadır. Günlük kullanım için ideal tercihler bu parfüm grubu içerisindedir. 4 mevsim kullanılabilir. En çok tüketilen parfümler EDT parfümlerden oluşmaktadır.

Eau De Cologne (EDC), yoğunluk oranı en az parfümlerdir. Esans oranı %2 ile %4 arasında değişmektedir. Kokuya hassasiyeti olan kişiler genelde hafif oldukları için bu grubu tercih etmektedir. Çok fazla markada EDC grubunda parfüm üretmemektedir. Çok az çeşidi olduğundan en az tüketilen parfüm grubudur. Kalıcılığı kısadır.

Ayrıca parfümler EDP EDT EDC olarak üçe ayrılsada Saf parfüm de bulunmaktadır. Bunların esans oranı çok fazladır. Genellikle özel üretimlerdir. Esans oranı %45 ve %50 ye kadar çıkmaktadır.

Parfüm Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Parfüm alışverişi bay ve bayanların en zor seçim yaptıkları ve kararsız kaldıkları alışverişin belki de en başında gelmektedir. Aslında her işte olduğu gibi bu durumunda bazı püf noktaları ve bize yardımcı olabilecek kısımları mevcuttur. Peki, alırken yapmamız gereken püf noktaları nelerdir. İşte yardımcı olabilecek etkenler; sabah erken parfüm denemek etkenlerin en başında gelmektedir. Nedeni ise sabah vücut tamamen dinlenmiş olduğu gibi burunda algıda çok yüksektir. Bu yüzden sabah erken koklanan kokular bize daha net ve doğru notalarla gelmektir. Tabi ki bu durum fazla parfüm denemesinde bize yardımcı olmayacaktır. Burun 3-4 parfümden sonra yorulacağı için uzun süre koku algısında sıkıntı yaşayabilecektir.

Bir diğer etken yardımcı olabilecek kokuyu vücudumuzda doğru algılayabilmek için vücut yeterince temiz ve kokusuz olmalıdır. Kokuyu kıyafetlerimizde denemektense vücudun kokuyu koklayabileceğimiz yerlerinde denemek ve bir süre bekleyip kokuyu notalarında hissetmek daha yardımcı olacaktır. Parfüme baktığımız yerde çok fazla koku olacağından en sade noktalarda denemek de bize yardımcı olabilecek diğer etkenlerdendir.

Son olarak da parfümü aldığımız yerin kesinlikle orijinal ürün sattığından emin olmamız gerekmektedir.

2015 Bahar Modası Trendleri

Bahar aylarına girdiğimiz şu günlerde yavaş yavaş kışlıklarınızı kaldırmaya başlayabilirsiniz. Bahar, erik ağaçlarının çiçeklenmesiyle bize neşeli bir “merhaba” dedi. Podyumlar ise çoktan 2015 Bahar modası trendleriyle tanıştı. Bu bahar, mis gibi kokan çiçeklerin ve pırıl pırıl güneşin etkisi modayı sıcacık sarsa da, kıyafetlerde geçmişin kadim çizgilerini göreceğiz. Retro moda trendleri spor ve klasik kıyafetleri etkisi altına alacak. Saçlar ve makyaj da bu etkiden nasibini alacak. Eğer bir yanınız geçmişin detaylarına kör kütük aşıksa bu baharın sizin mevsiminiz olacağını söyleyebiliriz.

Peki, 2015 bahar modasını hangi renklerden veya çizgilerden tanıyabilirsiniz? Süetler, püsküller, hakiler,  kareli desenler 2015 bahar modasının öne çıkan moda trendlerinden bir kaçı. Anlayacağınız, bu bahar gardroplarımızda bir hayli cümbüş yaşanacak. Bu durumda gittiğiniz bir mekanda biriyle pişti olma ihtimalinizde azalacak. İster incecik süetten bir elbise giyin, ister haki bir trenç kot… Ya da, püsküllü çantanızı dantel elbisenizle kombinleyip dikkatleri üzerinize çekin. Bu bahar istediğiniz kombini yapmakta özgürsünüz.

Bahar aylarında, 70’lerin bohem izlerini sokağa taşıyacağız. Hippi şıklığını sergilemek için; ispanyol paçalar, boho elbiseler, platform sandaletler, yamalı kotlarla çiçek çocukların ruhunu açığa çıkaracağız. Yani rahatlık ve şıklık birleşerek doğanın uyanışına eşlik edecek. Hippi ruhuna eş olarak püskül trendi de bu baharın en belirgin detaylarından biri. Kışın çantalarda veya botlarda karşımıza çıkan püsküller bu sene eteklerde veya tişörtlerde baharın neşeli sesi olacak. Püsküllü mini etekler veya püsküllü uzun etekler sandalet – tişörtle kombinlendiğin  de şıklık için başka bir ayrıntıya gerek kalmayacak.

2015trend

Geçmişin vazgeçilmez izlerinden bahar modasına yansıyan bir diğer detay da “kareli desenler”. 1950’lerin kare desenleri gömleklerde, eteklerde, aksesuarlarda geri dönüyor. Oduncu gömlek giyen erkekler, kareli gömlekli kadınlarla pişti olabilir. 2015 bahar modasında haki renkli trenç kotlar veya parkalar da büyük yer tutacak. Yani geçen yazdan kalan haki parçalarınız bu bahar oldukça kıymetlenecek. Maskülen formlar 2015 baharındahiç olmadığı kadar değerlenecek. Erkek arkadaşınızın, eşinizin veya kardeşinizin dolabını karıştırmakta yarar var. Pinstripes desenler ve oversized ceketler maskülen kadınların baştacı olmaya aday.

2015 bahar modasının en çok göze çarpan feminen detayı ise dantel elbiseler. Bahar romantizmini beyaz dantel elbiselerle katlayabilirsiniz. Üstelik elbisenizin altına topuklu giymek zorunda değilsiniz. Babetler, conversler, sandaletler dantel elbiseleriniz için etki uyandıracak birer tamamlayıcı olabilir. 2015 baharında dolaplarımızın çeşitliliğe açık olduğu ortada. Son olarak, 2015 baharının çizgililerin saldırısına uğrayacağını söyleyebiliriz. Bu bahar yatay, dikey veya asimetrik desenli siyah – beyaz parçalar sezona imzasını atacak.

2015 İlkbahar Yaz Makyaj Trendleri

2015 İlkbahar – Yaz sezonu makyaj trendleri ünlü markaların koleksiyonlarında sergilenmeye başladı. İster doğal tonlardan ister belirgin vuruşlardan hoşlanın, sezon trendlerini makyaj uygulamanıza yansıtarak modadan geri kalmamanın bir yolunu bulabilirsiniz. Makyaj alışkanlıklarımızı sezon trednlerine göre güncellemek hem kendimizi iyi hissetmemize hem de güncel kalmamıza yardımcı olur. Pantone tarafından 2015 yılının rengi seçilen Marsala, ünlü markaların paletlerinde çabucak yer buldu. Siz de marsala rengi makyaj ürünlerinden en az birini alarak sezonu yakalayabilirsiniz. Eğer doğal tonlarda makyaj yapmaktan hoşlanıyorsanız, ojenizi marsala tonlarında seçebilirsiniz. Marsala rujların, kalın ve doğal kaşlarla yakaladığı muazzam uyum ise ilk bakışta göze çarpıyor.

Önümüzdeki sezon ön plana çıkacak makyaj trednleri ise marsala ile sınırlı değil.  Son yıllarda iyice alıştığımız “yokmuş gibi görünen makyaj” trendi bu sezon da ağırlığını koruyor. Sezon defilelerinde en çok göze çarpan ayrıntı, hiç makyaj yapılmamış gibi görünen mankenlerin yüzlerindeki ışıltılar oldu. Fondötenle matlaştırdığınız yüzünüze doğru ürünlerle ışıltılı bir görünüm verebilirsiniz. Pudra yerine fondöten kullanmak teninize ışıltı verir.

makyajtrend

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Geçen sezonun rengi olan orkide moru, bu sezona da etki etmişe benziyor. Doğal tonlardan oluşan makyajınızı orkide moru farlarla canlandırabilirsiniz. Bu uygulama gözlerinizi ön plana çıkarırken, doğal makyajınızı da olduğundan daha etkili gösterecektir. Kalın kaş modası ise yeni sezonda daha da kalınlaşıyor. Kaşlarınızı kalınlaştıramamaktan şikayetçiyseniz kaş rimeli, kaş farı veya kaş kalemi ürünleri ile istediğiniz görünümü yaratabilirsiniz. Gözlerinizde ise kısa, belirgin ve gözü çevreleyen kontörler için siyah eyeliner’den vazgeçmemelisiniz.

2015 giyimde olduğu gibi makyajda da zıtlıkları içinde barındırıyor. Doğal makyajın yanı sıra, iddialı çizgiler de kendini belli ediyor. Fakat bu iddia bütün yüzde değil dudaklarda veya gözlerde kendini gösteriyor. Pembe tonlarındaki rujlar ve dudak parlatıcıları yazın gelişini müjdeliyor. Gözlerde ise çeşit çeşit far paletlerini deneyebilirsiniz. Renkli göz kalemlerini hem gözlerinizin üstüne hem de altına uygulayarak baharın ruhunu açığa çıkarabilirsiniz. Makyaj alışverişine çıkıp teninize uygun pembeleri, mavileri, neonları denemek için vakit kaybetmeyin