Kontak Lens Kullanımı

Yaz aylarında lens bakımına daha çok özen göstermek gerekiyor, özellikle deniz ve havuza girerken dikkat!

Kontakt lens kullanımı günlük hayatta gözlüğün ağırlığından bizi kurtarsa da kullanımına çok dikkat edilmesi gerekiyor.

EN SIK SORULAN SORULAR
Kontakt lens kullanırken spor yapabilir miyim? Spor yaparken yumuşak kontakt lens kullanabilirsiniz. Gözlük kullanmaktan hem daha esnek, hem de daha sabit bir görme düzeltimi sağlar. Gözlük gibi burnunuzdan kaymaz, buğulanmaz.

Lenslerle yüzebilir miyim?
Kontak lensler sudaki çeşitli kimyasal maddeleri ve kirliliği absorbe edebileceğinden yüzücü gözlüğü olmadan kullanılmaları önerilmiyor. Ayrıca su altında gözler açılırsa lensler gözden çıkabiliyor. Yüzerken kontak lens ile yüzücü gözlüklerini birlikte kullanarak görme sorununuzu çözebilirsiniz.

Hem yakın hem de uzağı görme sorunum var;
bu durumda kontakt lens kullanabilir miyim?
Yaşın ilerlemesine bağlı olarak yakına odaklama yeteneğini kaybetmeye başlayan presbiyobik hastalar için yumuşak kontakt lensler üretiliyor. Çift odaklı gözlüklerdeki görüntü atlamaları ve kesintiler olmaksızın yakın,orta ve uzak tüm mesafelerde kontak lensler ile net görüş sağlanabiliyor.

Lensler gözümün arkasına kaçar mı?
Kontakt lensler hiçbir şekilde gözün arkasına kaçmaz. Konjonktiva da denilen ince ancak dayanıklı bir zar göz kapaklarının iç kısmını kaplayarak gözün üstüne döner ve gözün beyaz kısmını (sklera) örter. Lensler bu zarı geçemez ve gözün arkasına kaçmaz.

Lenslerin belirlenmiş süre sonunda (1 gün, 1 hafta, 1 ay) atılması öneriliyor. Buna rağmen gözümüzü rahatsız etmiyorsa kullanmaya devam edebilir miyiz?
Kontakt lens malzemeleri farklı farklıdır, bu yüzden de lensler önerilenden daha uzun süre kullanılmamalıdır. Kontakt lensleri planlı bir şekilde değiştirmenin amacı lens üzerinde biriken lipid ve proteinlerin neden olabileceği rahatsızlık, gözde kuruma, bulanık görme ve alerjik reaksiyonların önlenmesidir.

Güneşin lenslere zararı var mı?
Yaz aylarının gelmesiyle birlikte havuz ve deniz kenarlarında gözlük kullanmak istemeyenler lens kullanmayı tercih ediyor. Direkt olarak lens ile güneşe çıkmak, eğer lensiniz ultraviyole filtre içermiyorsa tehlikelidir. Lensler ile havuza ve denize girmek göz sağlığını olumsuz etkileyerek mikrobik durumlara neden olabilir. Kontakt lens kullanıcıları yaz aylarında gözlerinde kuruluk, alerji ve kızarma hissederlerse bu durumu doktorlarına bildirmelidir. Lensler, göz hekimi kontrolünde uygulandığı takdirde oldukça güvenlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir