Gebelik Ve Seks

Bazı kadınlar gebelikle birlikte eş ve anne olarak yeni rollerine kendilerini daha iyi oturmuş hissederler.

Bunun getirdiği bir çeşit rahatlama ve cinsel isteğin artışı ile daha önceden tanımadıkları bir doyuma ulaşabilirler. Gebeliğin özellikle ilk aylarında bu durum sıkça görülebilir. Aynı zamanda kadın, doğum kontrolü kaygılarındanda uzaklaştığı için cinsel haz artabilir.

Diğer durumlarda ise kadında gebe kaldığını anladığı zaman uyanan annelik duyguları cinsel isteği baskı altına alabilir. Annelik duygusu genellikle gebeliğin ortalarında dölütün içten içe kıpırdanmalarının hissedilmesiyle başlar. Kadınlar bu dönemde eşlerini cinsel birleşmeden caydırma eğiliminde olurlar. Böyle davranan kadınların çoğu , gebelikten öncede cinsel sorunları olan ve cinselliğe soğuk davranan kadınlardır. Erken doğum yada düşük korkusuda cinsel isteği karşılıksız bırakabilir. Hatta penisin başını bebeğin kafasına değip henüz kemikleşmediği için zarar verebileceğini düşünenler bile vardır.

Bir kadının gebeliğin herhangi bir aşamasında cinsel birleşmede bulunup bulunmaması tabii ki kendi kişisel duygularına kalmış birşeydir. Tıbbi açıdan sevişmeyi engelleyecek hiç bir durum yoktur. Fakat hekimler aşağıdaki gibi durumlarda birleşmeyi önermez.
1. Eğer birleşme vajinada yada karında ağrı yapıyorsa,
2. Dölyatağı kanaması varsa,
3. Dölyolu ve dölyatağı arasındaki zarlarda çatlama ve yırtılmalar varsa,
4. Orgazm sırasında kasılma dolayısıyla düşük yada erken doğum olasılığı varsa.

Yukarıdaki tür durumlarda hekimin söyledikleri uygulanmalıdır. eğer cinsel istek aşırı varsa bunu sürtünme yoluyla yapmak daha mantıklı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir