Diş Ağrısı Neden Olur?

En zor ağrıların başında diş ağrıları gelir.

Dişlerin neden ağrıdığını anlayabilmek için dişin yapısını gözden geçirelim. Dişler basitçe üç tabakadan meydana gelir. En üstteki tabakaya mine, daha sert olan alttaki tabakaya dentin en alttaki sinir ve damarlardan zengin tabakaya ise pulpa adı verilir. Dentin ve pulpa arasında kanalcıklar vardır. Dişler alt ve üst diş kökleri ile bağlanır.

Dişin minesi zamanla aşınır. Bu aşınma sırasında ağrı olmaz. Ancak dentin ve pulpa arasındaki kanalcıkların ortaya çıkması ve dolması ile zonklama tarzında ağrı başlar. Ağrının nedeni Çürüğün kendisi değildir. Dentinin tahrip olması ile ısı değişikliklerinin damar ve sinirlerden zengin pulpaya yansımasıdır. Bu nedenle sıcak ya da soğuk içeceklerle ağrı başlar. Sıcak ve soğuğun etkisi geçse bile ağrı hemen geçmez. Bu ağrının özelliği kendiliğinden başlamaması, dışarıdan bir etkene bağlı olmasıdır.

Çürüğün en içteki pulpa adı verilen tabakaya yayılması çok sınırlı bir bölgeye yerleşen diş kökünün çevredeki bölgelere baskı yapmasına ve zonklayıcı tarzda ağrıların ortaya çıkmasına neden olur. Bir çok vakada diş çürüdüğü gerekçesi ile çekilir. Halbuki bu tip çürüklerin tedavisi mümkündür. Çürük en içteki diş köküne yakın bir bölgeye yayılırsa apse meydana gelebilir. Bu takdirde önce apsenin boşaltılması ve tedavisi daha sonra dişin tedavisi ya da çekilmesi gerekir: Diş çürüklerine bağlı ağrıları önlemenin en iyi yolu dişlerin sağlıklı bakımıdır.

Diş bakımı ülkemizde ne yazık ki gözardı edilen bir konudur. Dişlerin düzenli ve usulüne uygun olarak fırçalanması, ağız hijyenine dikkat edilmesi önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir