yorgun-kadin

Bahar Yorgunluğu’nu Başka Hastalıklarla Karıştırmayın

Bahar her ne kadar çiçeklerle, ışıl ışıl bir güneşle ve temiz havayla gelişini belli etse de, bazen insanlar üzerindeki etkisi farklı olabiliyor. “Bahar yorgunluğu” çoğumuzun şikayetçi olduğu ve etkisini vücudunda ve psikolojisinde hissettiği bir durumdur. Kadınlar bahar yorgunluğundan erkeklere göre daha çok etkilenmektedir. Peki, hissettiğiniz halsizliğin bahar yorgunluğu olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Günde ortalama 7-8 saat uyuduğunuz, beslenmenize dikkat ettiğiniz ve kronik bir hastalığınız olmadığı halde kendinizi yorgun hissediyorsanız ve bu yorgunluk hissi kendini bahar aylarında gösteriyorsa bahar yorgunluğu yaşıyor olabilirsiniz. Yoğun ve stresli bir yaşam tarzının da kronik yorgunluğa sebep olabileceğini unutmamalısınız. Öte yandan hissettiğiniz yorgunluğun baharla hiçbir ilgisi olmayabilir. Yorgunluğunuza sebep olan durum gizli bir hastalığın habercisi olabilir. Bu sebepleri ortadan kaldırarak baharın ve yaşamınızın tadını çıkarabilirsiniz.

bahar-yorgunlugu

Kansızlığın sebep olduğu yorgunluk bahar yorgunluğu ile sıklıkla karıştırılmaktadır. Adet dönemleriniz uzun sürüyorsa, miyomunuz veya kistiniz varsa, yakın dönemde doğum yaptıysanız yorgunluğunuzun sebebi kansızlık olabilir. Bu durumda, bir kan testi yaptırmanız ve tedavinizi aksatmamanız kısa sürede yorgunluktan kurtulmanızı sağlayacaktır. Bahar yorgunluğu ile en sık karıştırılan bir diğer hastalık da az çalışan tiroid bezleridir. Gün içerisinde enerjiniz düşükse kendinizi sebepsiz yere depresyonda hissediyorsanız bunlara neden olan şey bahar yorgunluğu değil yavaş çalışan tiroit bezleri olabilir. Tiroit bezi vücudun enerji metabolizmasını kontrol eder. Tiroit hormonlarınızı onararak yorgunluktan ve olası hastalıklardan kurtulabilirsiniz.
Bünyenizde gizli besin intoleranslarına sebep olan yiyecekler enerjinizi düşürür ve uykunuzun gelmesine yol açar. Doktorunuza danışarak farkında olmadan yediğiniz ve sizi yorgun düşüren yiyecekleri tespit edebilirsiniz. Bu yiyecekleri öğünlerinizden çıkararak yeniden zinde hissedebilirsiniz. Bütün gece uyuduğunuz halde gün içinde uyukluyor ve yorgun hissediyorsanız tehlikeli bir durumla karşı karşıya olabilirsiniz. Uyku apnesi olarak bilinen bu durumda, siz uykuda iken bir çok kere nefes almanız kısa süreli durmaktadır. Nefes almayı her kestiğinizde aslında uyku döngünüzü bozacak kadar uyanırsınız, ama bunun farkında olmazsınız. Böylece geceleri saatlerce uyusanız da bütün gün yorgun hissedersiniz. Uyku laboratuvarında uyku apnenizin olup olmadığını test ettirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir