Aşkın Gözyaşları Adlı Çiçek Nasıl Yetişir

Yeryüzüne dağılmış 150 türü olduğunu biliniyor. Ülkemizde yaygın olarak görülen türü Echeveria Elegans’tır. Çiçekler i yaprak sapında karşılıklı olarak sıralanır.

En altta başlayan çiçeklenme, sapın en üst kısmına değin uzanır. Bu da bitkinin uzun süre çiçekli kalmasını sağlar.Rozet biçiminde mavi-gri porselenlere benzeyen yaprak­ları, incecik bir sap üzerine sıralanan kavuniçi ve san ha­reli çiçekler iyle, kaya bahçelerinin vazgeçilmezidir. Bah­çesi olmayanlar da kolaylıkla yetiştirebilirler onu. Tabii balkon ya da teraslarının en özel köşelerini ayırmak şar­tıyla. Hatta ev içinde güneş alan bir yere de razı olur ko­layca. Bir de dekoratif bir saksıya koyarsanız değmeyin onun keyfine.
Meksika, Orta Amerika ve özellikle Teksas’ın yan çöl ortamında doğal olarak yetişen çiçekler dendir. Yaprakları etli bir bitki türüdür. Bu da, su tutma niteliğinin en önemli göstergesidir. Adını ispanya’nın Bask Bölgesi’nde doğmuş ve Meksika’da çalışmış botanikçi-ressam, Atanasio Echeveria’dan almıştır. Zaten görüntüsü de tıpkı tabloları andırır. Bodrum’daki kimi seralarda Aşkın Gözyaşları adıyla da bilinir.
Aşkın Gözyaşları – Echeveria Bakım
Bakımı çok kolay bitkidir. Sıcağa dayanıklı bir tür de olsa, yarı gölgede maviye çalan yaprakları daha diri olur. Çiçeklenme bittiği zaman kurumaya başlamış olan saplar dibinden kesilirse iyi olur. Bu da aynı sezon içinde ikinci bir çiçeklenmeyi sağlayabilir.
Aşkın Gözyaşları – Echeveria Toprak
Kumlu ve verimsiz toprakları sever. Bir Echeveria’yı nemli orman toprağına dikmek hata olur. Kum ve bahçe toprağının eşit karışımı en ideal topraktır. Saksıların üzerlerini yanardağ tüfüyle kaplayabilir hatta toprağına da karıştırabilirsiniz.
Aşkın Gözyaşları – Echeveria Sulama
Çoğu sukkulentlerde olduğu gibi aşırı sulama bitkinin ölmesine sebep olabilir. Bulunduğu kabın dip kısmı kesinlikle delik olmalıdır. Güneş altında sulamayın, yaprakları çürür. Su genelde akşam saatlerin­de verilmedir. Yaz aylarında toprağı kurudukça sulayın. Kışınsa hemen hiç su istemez. 15 günde bir az ölçekte sulamanız yeterli olacaktır.
Alkın Gözyaşları – Echeveria Çoğaltma
Echeveria gövdesinde minik yavrular üretir, bunlar sonbaharda sökülür ve kum ve torfun yarı yarıya karışımına dikilir. Ara sıra sulanır, iki ay içinde köklenmeye başladığını görürsünüz. Bitkiler de bu dönemde geli­şir. İkinci bir yöntem de yaprak çeliğidir. Sağlıklı bir bitki­nin yaprağı kesilip birkaç gün gölgede tutulduktan sonra dip kısmından yine aynı karışıma dik olarak yerleştirilir. Yaprakların ıslanmamasına özen göstermek kaydıyla ara sıra sulanır. Yaprağın dibinden minik Echeveria’nın doğu­şunu bekleyebilirsiniz. Bir de elbette tohumdan üretilir Echeveria. Ne var ki çok ince olan tohumlar daha profesyonel bir emek ister.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir